Rail Baltica projekta uzraudzības darba grupas sanāksme Viļņā – projekta būvlaukumu apmeklējums un nākotnes plāni

25.05.2023.

Lietuvas Valsts kontrolē 24. un 25. maijā notika Rail Baltica projekta uzraudzības darba grupas sanāksme. Igaunijas, Latvijas un Lietuvas augstāko revīzijas iestāžu (ARI) pārstāvji un uzraudzības grupas dalībnieki pārrunāja projekta gaitu gan starptautiskā mērogā, gan Lietuvā, ar to saistītos riskus, kā arī darba grupas turpmāko darbību, t.sk. iespējas veikt vēl vienu projekta sadarbības revīziju.

“Esmu pārliecināts, ka mūsu valstu revidenti veic lielu darbu, cieši uzraugot šī globālā projekta īstenošanu, kas Eiropai ir ļoti nozīmīgs ne tikai no ekonomikas, bet arī no nacionālās drošības viedokļa, īpaši ņemot vērā pašreizējos apstākļus,” tikšanās laikā uzsvēra Lietuvas valsts kontrolieris Mindaugs Macijausks.

Sanāksmē par Rail Baltica projekta īstenošanu atbildīgais uzņēmums AS RB Rail iepazīstināja ar projekta gaitu un tā finansējumu Baltijas valstīs, savukārt LTG Infra iepazīstināja ar projekta būvdarbu attīstību Lietuvā. Vilnius Economics eksperti sniedza prezentāciju par riskiem saistībā ar aprēķiniem dzelzceļa infrastruktūras izmaksām un izcenojumiem. Pēc minēto uzņēmumu prezentācijām sanāksmes dalībnieki apmeklēja Rail Baltica būvobjektus Jonavas rajonā, lai novērtētu dzelzceļa līnijas būvniecības gaitu Kauņas un Lietuvas-Latvijas robežas posmā.

Tikšanās laikā projekta uzraudzības grupas dalībnieki klātienē pārrunāja ar plānoto nākamo sadarbības revīziju saistītos riskus un jautājumus.

No Latvijas sanāksmē piedalījās Valsts kontroles padomes locekle Inese Kalvāne, sektora vadītāja Larisa Reine un vecākā valsts revidente Laila Kikuste.    

Rail Baltica projekts ir nozīmīgākais un vērienīgākais dzelzceļa infrastruktūras projekts Baltijas reģionā, integrējot Baltijas valstis Eiropas dzelzceļu tīklā. Projektā ir iesaistītas piecas Eiropas Savienības dalībvalstis - Polija, Lietuva, Latvija, Igaunija un pastarpināti arī Somija. Kopējās investīcijas projektā Lietuvā, Latvijā un Igaunijā ir aptuveni 5,788 miljardi eiro. Paredzams, ka projekta rezultātā radītie sociāli ekonomiskie ieguvumi būs vairāk nekā 16 miljardi eiro.

Ņemot vērā vērienīgā starptautiskā projekta stratēģisko nozīmi un tā īstenošanai nepieciešamo finanšu līdzekļu apjomu, ARI no projektā iesaistītajām valstīm sadarbojas kopš 2016. gada - Saprašanās memorandu par projekta uzraudzību Lietuvas, Latvijas un Igaunijas ARI parakstīja 2016. gada 20. oktobrī, Bratislavā. Attiecīgi regulāras Rail Baltica projekta uzraudzības darba grupas sanāksmes notiek kopš 2016. gada, lai kopīgi sekotu līdzi projekta gaitai.

Papildu informācija

Kontaktinformācija