Kas ir mainījies Ārstniecības riska fonda izmaksāto atlīdzību procesā #PēcRevīzijas?

23.03.2022.

Pēc Valsts kontroles revīzijas par Ārstniecības riska fonda (ĀRF) darbību ir ieviesti visi 7  ieteikumi, tā uzlabojot virkni procesu, t.sk. sabiedrība ātrāk saņem ĀRF pakalpojumus, ir skaidrāki kritēriji, kā nosaka kaitējuma smagumu un aprēķina atlīdzības apmēru. Tāpat ir pieejamāka informācija par ĀRF darbību, tā sniegtajām priekšrocībām un  veidu, kā iesniegt atlīdzības prasījumu. Plašāk un vizuāli pārskatāmi par uzlabojumiem pēc Valsts kontroles ieteikumu ieviešanas var uzzināt infografikā.

Pēc Valsts kontroles ieteikumiem ir reglamentēti iekšējie procesi, detalizēti skaidrojot ĀRF darbību, termiņus, darbinieku atbildību, un pilnveidota ĀRF iekšējās kontroles sistēma, kā rezultātā:

  • neveidojas neizskatīto atlīdzības prasījumu uzkrājums;
  • ievērojami samazinājies atlīdzības prasījumu izskatīšanas laiks;
  • 41% ārstu ekspertu atzinumu pieprasījumi izskatīti līdz sešiem mēnešiem, pārējie – gada laikā.

Iepriekš pat pietiekami zinošs pacients nevarēja izsekot un izprast, kā nosaka kaitējuma smagumu un kā aprēķina atlīdzību. Arī Veselības inspekcija (VI) to atzina par neskaidru, kas, iespējams, varēja pacientiem radīt netaisnības sajūtu katrā gadījumā, kad netika izmaksāta maksimālā iespējamā atlīdzība. Pēc Valsts kontroles ieteikuma 2021.gada maijā ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos[1], ar kuriem precizēti un skaidrāk noteikti kritēriji kaitējuma smaguma noteikšanai un atlīdzības apmēra aprēķināšanai.

Iepriekš sabiedrībai nebija nodrošināta publiski pieejama un pietiekama informācija par ĀRF un tā darbību (par ĀRF informēti bija tikai 9 % aptaujāto). Šobrīd pēc Valsts kontroles ieteikumiem VI, Veselības ministrijas (VM) un slimnīcu tīmekļvietnēs ir pieejama informācija, t.sk. infografikas veidā, par ĀRF darbību, tā sniegtajām priekšrocībām, kā arī veidu, kā iesniegt atlīdzības prasījumu ĀRF.

Iepriekš ne visas ārstniecības iestādes bija veikušas riska maksājumus ĀRF. Šādos gadījumos Nacionālajam veselības dienestam (NVD) ir pienākums veikt parādu piedziņu. Uz 31.12.2018. bija 740 debitori un kopējā parāda summa bija 153 tūkst. eiro. Pēc Valsts kontroles ieteikuma pilnveidot debitoru parādu piedziņas procesu ir noteiktas veicamās parādu piedziņas darbības un atbildīgās personas. Rezultātā, sistemātiski veicot regulāras parādu piedziņas darbības, kopējais parāds jau 2019.gada augustā samazināts līdz 44 245 eiro.

Revīzijā tika konstatēts, ka VI iepriekš izmantotā vidējā riska maksājuma formula, lai noteiktu katras ārstniecības iestādes riska maksājuma apmēru, no finanšu viedokļa nebija korekta – praktiski tā netika izmantota aprēķiniem un, ja arī tiktu izmantota, tad tāpat nevarētu iegūt ticamus rezultātus. 2021. maijā ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos[2], un turpmāk NVD var piemērot vidējā riska maksājuma aprēķinam precizēto formulu, kurā jāizmanto uzkrātā informācija par ĀRF faktisko darbību (faktiski izmaksāto atlīdzību skaits un apmērs iepriekšējo četru gadu periodā).

Šogad Valsts kontrole izstrādājusi jaunu rīku, lai ikviens varētu ērti un uzskatāmi redzēt – kādi uzlabojumi notikuši, pēc revīzijas noteiktajā termiņā ieviešot ieteikumus. Tā ir viena no aktivitātēm, lai atbilstoši Valsts kontroles jaunajā stratēģijā paredzētajam mērķim stiprinātu revīziju ietekmi, t.sk. efektīvāk sadarbojoties ar revidējamām vienībām ieteikumu ieviešanā.

Kā Valsts kontrole uzrauga ieteikumu ieviešanu #PēcRevīzijas?

Valsts kontrolei ir dažādi rīki un metodes, kā uzraudzīt, vai revīzijas laikā sniegtie ieteikumi ieviesti. Galvenokārt tas ir ar revidējamām vienībām saskaņots ieteikumu ieviešanas grafiks un termiņi. Valsts kontroles vietnē ir arī publiska ieteikumu platforma, kur redzami visi revidējamām vienībām sniegtie un ieviestie ieteikumi, kā arī tie, kas nav ieviesti noteiktajā laikā. Revidējamām vienībām ir pienākums informēt Valsts kontroli par ieteikumu ieviešanas gaitu. Valsts kontrole regulāri tiekas ar Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisiju, lai pārrunātu revīzijās konstatēto, t.sk. ieteikumus un to ieviešanas progresu.

Par revīziju “No Ārstniecības riska fonda izmaksāto atlīdzību regulēšanas procesa atbilstība normatīvo aktu prasībām”

Valsts kontrole veica revīziju no 2018.gada septembra līdz 2019. gada aprīlim. Lēmumu par revīzijā konstatēto pieņēma 2019.gada 18.aprīlī, un revīziju publiskoja 2019.gada 8.maijā. Valsts kontrole kopumā sniedza 5 ieteikumus VI un 2 ieteikumus NVD, no kuriem visi ieteikumi ir ieviesti. Revīzijas tvērums – NVD, VI un VM kā ĀRF izveidotāja.

 

Vispārīga informācija:

 

[1] Ministru kabineta 05.11.2013. noteikumi Nr.1268 “Ārstniecības riska fonda darbības noteikumi”.

[2] Ministru kabineta 05.11.2013. noteikumu Nr.1268 “Ārstniecības riska fonda darbības noteikumi” 24.punkts.