Piedaloties arī Valsts kontroles ekspertiem, notikusi Eiropas augstāko revīzijas iestāžu organizācijas (EUROSAI) un Lielbritānijas augstākās revīzijas iestādes (ARI) iniciētā projekta darba grupas pirmā sanāksme, kurā lemts par atbalsta koordinēšanu Ukrainas ARI kolēģiem.
Pēc Krievijas sāktā kara Ukrainā, kolēģi no Ukrainas ARI ir vairākkārt aicinājuši starptautisko sabiedrību iesaistīt EUROSAI un izmantot tās labo praksi, lai nodrošinātu atbalstu Ukrainas kolēģiem revīzijas darbā. Nozīmīga finansiāla un cita veida palīdzība no starptautiskajiem partneriem, īpaši Eiropas, stiprina praktisko sadarbību starp ARI, EUROSAI biedriem un Ukrainas ARI. Darba grupas sanāksmē apsvērts, kā izveidot maksimāli efektīvu sadarbības formātu un nodrošināt sinerģiju ar citiem projektiem, kuru mērķis ir palielināt Ukrainas ARI kapacitāti.
Starptautiskā sabiedrība jau sniedz ievērojamu atbalstu, lai uzlabotu Ukrainas valsts finanšu sistēmas pārredzamību un pārskatatbildību, kā arī lai veicinātu uzlabojumus Ukrainas augstākās revīzijas iestādē.
Šobrīd tiek īstenots Eiropas Savienības finansēts projekts EU4ACU, kas aptver gandrīz visus Ukrainas ARI darba aspektus, tostarp (1) starptautiskajiem standartiem atbilstošu revīzijas rokasgrāmatu izstrādi finanšu, lietderības un atbilstības revīzijām, (2) apmācības, (3) iekšējo procedūru stiprināšanu, (4) komunikācijas pilnveidošanu, un (5) revīzijas darba programmu izstrādi.
Šī projekta ietvaros arī Latvijas Valsts kontroles kolēģi dalās ar Ukrainas kolēģiem savā pieredzē un ekspertīzē. ASV ARI Revīzijas izcilības centrs ir uzsācis projektu, lai stiprinātu Ukrainas ARI. Lielākā daļa no abu projektu aktivitātēm paredz stiprināt Ukrainas kolēģu kapacitāti un revīzijas darbā sniegt metodoloģisku palīdzību, t. sk., lai uzraudzītu ASV tiešo budžeta atbalsta līdzekļu izmantošanu. Līdz šim panākta vienošanās arī ar Vācijas Federācijas ARI, lai veiktu koordinētu skolu civilās aizsardzības revīziju un sniegtu metodisko palīdzību, pārbaudot Vācijas valdības līdzekļus, kas piešķirti valsts iekšienē pārvietoto personu mājokļiem.
Projekta darba grupas mērķis ir nodrošināt vienotu forumu Ukrainas ARI, kur tā vienuviet var lūgt atbalstu un/vai konsultācijas citām ARI, un - lai tās lūgumus varētu operatīvi apspriest, kā arī efektīvi koordinēt nepieciešamo atbalstu.
Latvijas Republikas Valsts kontroles starptautiskā sadarbība:
- ieņem vēlētus amatus augstāko revīzijas iestāžu starptautiskās organizācijas INTOSAI reģionālās organizācijas EUROSAI vadības struktūrās, darbojas ES dalībvalstu augstāko revīzijas iestāžu un Eiropas Revīzijas palātas sadarbības platformā – Kontaktu komitejā, kā arī darbojas kā starptautisku organizāciju revidents. EUROSAI ir starptautiska organizācija, kas šobrīd apvieno 51 Eiropas valstu augstākās revīzijas iestādes un Eiropas Revīzijas palātu. Valsts kontrole ir pilntiesīga EUROSAI locekle kopš 1995. gada, bet EUROSAI valdē konkursa kārtībā uz sešiem gadiem tika ievēlēta 2017. gadā. Kopš 2021. gada Valsts kontrole atbild par EUROSAI sadarbību ar ārējām organizācijām.
- nodrošina dalību un sniedz profesionālu ieguldījumu INTOSAI un EUROSAI starptautiskajās darba grupās un INTOSAI Finanšu revīzijas standartu izstrādes apakškomitejā;
- sniedz attīstības un cita veida atbalstu citu valstu augstākajām revīzijas iestādēm un piedāvā pakalpojumus starptautiskajā konsultantu tirgū kā profesionāls, augsti kvalificēts un pieredzes bagāts konsultants publiskā sektora revīziju jomā.
Par Valsts kontroli
Latvijas Republikas Valsts kontrole ir neatkarīga, koleģiāla augstākā revīzijas (audita) iestāde. Tās darbības mērķis ir noskaidrot, vai rīcība ar publiskas personas finanšu līdzekļiem un mantu ir tiesiska, pareiza, lietderīga un atbilst sabiedrības interesēm, kā arī sniegt ieteikumus atklāto trūkumu novēršanai. Valsts kontrole veic revīzijas saskaņā ar starptautiskajiem publiskā sektora revīzijas standartiem – Starptautiskās Augstāko revīzijas iestāžu organizācijas INTOSAI standartiem (ISSAI), kuru atzīšanu Latvijā nosaka valsts kontrolieris.
100 gadi KONTROLSPĒKA
2023. gada 16. augustā Valsts kontroles likumam apritēja 100 gadi. Līdz ar šī likuma pieņemšanu Valsts kontrole no formālas de facto 1918. gada 2. decembrī dibinātas institūcijas kļuva par de iure neatkarīgu, koleģiālu Latvijas Republikas augstāko revīzijas iestādi. Valsts kontrole ir viena no Satversmē nostiprinātajām neatkarīgām valsts iestādēm. Satversmi parakstīja Satversmes sapulces prezidents Jānis Čakste un Satversmes sapulces sekretārs Roberts Ivanovs, kuru pēc tam apstiprināja valsts kontroliera amatā. Pirmais valsts kontrolieris amatā nostrādāja 12 gadus. Viņa paraksts līdzās Jāņa Čakstes parakstam apstiprina mūsu Satversmes tekstu.
Plašākai informācijai
Signe Znotiņa-Znota
Sabiedrisko attiecību un iekšējās komunikācijas daļas vadītāja
Tālr.: 67017671 | M. 26440185 | E-pasts: signe.znotina-znota@lrvk.gov.lv