Šā gada 24. oktobrī noslēdzās Dominikas Augstākās revīzijas iestādes (ARI) pārstāvju – valsts kontrolieres Meilinas Džno Villes (Maylina Jno Ville), revidentu – Annas Marijas Džordžas (Ann Marie George) un Artura Petersona Pembertona (Arthur Peterson Pemberton) – divu nedēļu ilga mācību vizīte Latvijas Republikas Valsts kontrolē, kuras ietvaros tika sniegts atbalsts Dominikas ARI kapacitātes celšanā revīziju darbā un neatkarības stiprināšanā.
Valsts kontrole sniedz atbalstu Dominikas ARI revīzijas vides uzlabošanā, tostarp revīziju metodoloģijas pielāgošanā, dalīšanos praktiskā pieredzē un mācībās balstītu kapacitātes stiprināšanu. Lai to panāktu, ir svarīgi paaugstināt profesionālo kompetenci tieši starptautiski atzītu publiskā sektora revīzijas standartu piemērošanā, kuru interpretācija balstīta, ņemot vērā vietējās kultūras, politiskās vides, tradīciju un sabiedrības kontekstu.
Valsts kontrolieris Edgars Korčagins: “Esmu gandarīts, ka Valsts kontrole ir izvēlēta par partneri Dominikas Augstākajai revīzijas iestādei tās attīstības ceļā Globālās godprātības iniciatīvas projekta ietvaros. Tas ir nozīmīgs novērtējums Valsts kontroles ekspertu profesionalitātei. Neskatoties uz to, ka pārstāvam salīdzinoši mazu Eiropas valsti, mēs spējam iedziļināties izaicinājumos, ar ko sastopas mūsu kolēģi, meklējot visefektīvākos veidus, kā ar ierobežotiem cilvēkresursiem uzturēt kvalitatīvu un profesionālu revīziju iestādi.”
Dominikas ARI kontroliere Meilina Džno Ville: “Šī mācību vizīte mums ir sniegusi vērtīgas zināšanas, pieredzi, jaunu skatījumu un unikālas atziņas, kas nepieciešamas, lai veiktu revīzijas ar vēl lielāku ietekmi un nostiprinātu mūsu institucionālo stāvokli. Mēs esam pateicīgi par iespēju sadarboties ar Valsts kontroli, un ar nepacietību gaidām, kad varēsim izmantot iegūtās zināšanas, lai uzlabotu mūsu revīziju praksi.”
Mācību vizītes ietvaros Dominikas ARI delegācija piedalījās Valsts kontroles ekspertu vadītās nodarbībās par revīziju darba aspektiem, kas aptvēra arī ētikas un korupcijas jautājumus, uzsverot nepieciešamību saglabāt augstus ētiskos standartus revīzijas iestāžu praksē un neatkarības svarīgo nozīmi. Tika aplūkota arī revīziju tēmu izvēle, risku novērtējums un komunikācija. Dominikas ARI pārstāvjiem bija iespēja iepazīties ar revīzijās izmantotajiem IT rīkiem un datu analīzi kā revīzijas metodi. Vizītes ietvaros turpinājās darbs pie Dominikas ARI lietderības un atbilstības revīziju rokasgrāmatu izstrādes.
Valsts kontroles eksperti dalījās zināšanās par sadarbību ar nevaldības sektoru revīziju darbā. Dominikas kolēģi apmeklēja Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizāciju SUSTENTO. Tikšanās bija veltīta efektīvai sadarbībai starp ARI un NVO. Eksperti apsprieda labas prakses piemērus, dalījās pieredzē, kā uzlabot šo partnerību, lai nodrošinātu labāku atbalstu un resursus visu pušu interešu pārstāvniecības nodrošināšanai. Dalība Valsts kontroles Sabiedriskās padomes sēdē sniedza priekšstatu par sadarbību ar dažādu jomu speciālistiem, veicinot izpratni par svarīgiem jautājumiem, kas skar valsts pārvaldi un sabiedrību kopumā. Starptautiskās augstāko revīzijas iestāžu organizācijas (INTOSAI) izveidotās Attīstības iniciatīvas (IDI) pārstāvis Muhamads Judi (Muhammad Wahyudi), kurš pirmajā mācību vizītes nedēļā bija pievienojies Dominikas delegācijai, atzinīgi novērtēja Valsts kontroles aktivitātes, sadarbojoties ar dažādiem sabiedrības pārstāvjiem.
Savukārt tikšanās Saeimas Publisko izdevumu un revīziju komisijā, kur tiek diskutēts par Valsts kontroles revīziju rezultātiem un tajās sniegto ieteikumu ieviešanas gaitu, sniedza iespēju novērot skaidru attiecību ar parlamentu veidošanu, sniedzot tam atbalstu ieteikumu ieviešanas uzraudzībā sabiedrības labklājības veicināšanai. Valsts kasē Dominikas pārstāvji iepazinās ar tās vispārējo mandātu un funkcijām.
Atbalsts Dominikas kolēģiem šobrīd plānots līdz 2025. gadam ar iespēju pagarināt to uz vēl diviem gadiem, par ko iecerēts lemt nākamā gada sākumā.
Mācību vizīte organizēta un finansēta Starptautiskās Augstāko revīzijas iestāžu organizācijas (INTOSAI) izveidotās Attīstības iniciatīvas (IDI) Globālās godprātības iniciatīvas projekta ietvaros.
Latvijas Republikas Valsts kontroles starptautiskā sadarbība:
- vada augstāko revīzijas iestāžu starptautiskās organizācijas INTOSAI reģionālās organizācijas EUROSAI Pašvaldību revīziju darba grupu, darbojas ES dalībvalstu augstāko revīzijas iestāžu un Eiropas Revīzijas palātas sadarbības platformā – Kontaktu komitejā, kā arī darbojas kā starptautisku organizāciju revidents;
- nodrošina dalību un sniedz profesionālu ieguldījumu INTOSAI un EUROSAI starptautiskajās darba grupās un INTOSAI Finanšu revīzijas standartu izstrādes apakškomitejā;
- sniedz attīstības u.c. veida atbalstu citu valstu augstākajām revīzijas iestādēm profesionāls, augsti kvalificēts un pieredzes bagāts konsultants publiskā sektora revīziju jomā.
Par Valsts kontroli
Latvijas Republikas Valsts kontrole ir neatkarīga, koleģiāla augstākā revīzijas (audita) iestāde. Tās darbības mērķis ir noskaidrot, vai rīcība ar publiskas personas finanšu līdzekļiem un mantu ir tiesiska, pareiza, lietderīga un atbilst sabiedrības interesēm, kā arī sniegt ieteikumus atklāto trūkumu novēršanai. Valsts kontrole veic revīzijas saskaņā ar starptautiskajiem publiskā sektora revīzijas standartiem – Starptautiskās Augstāko revīzijas iestāžu organizācijas INTOSAI standartiem (ISSAI), kuru atzīšanu Latvijā nosaka valsts kontrolieris. Atklājot trūkumus, Valsts kontrole sniedz ieteikumus to novēršanai, bet par iespējamiem likumpārkāpumiem informē tiesībaizsardzības iestādes.
Plašākai informācijai
Gunta Krevica
Sabiedrisko attiecību un iekšējās komunikācijas daļas vadītāja
Tālrunis 23282332 | E-pasts gunta.krevica@lrvk.gov.lv